It is Here! The Fighter Character Battle 2012 Edition

Discussion in 'Archive' started by LinksOcarina, Oct 17, 2012.

Thread Status:
Not open for further replies.
  1. spartan317

    spartan317 Rookie

    Joined:
    Dec 6, 2005
    Messages:
    596
    Likes Received:
    0
    Ryu
    Zangief
    Fulgore
    Marshall

    Eddie
    May
    Cinder
    Vega
     
    #101
  2. LinksOcarina

    LinksOcarina Rookie

    Joined:
    Nov 8, 2005
    Messages:
    12,038
    Likes Received:
    0
    Results Time!

    Group A

    Ryu defeats Smoke
    Zangief defeats Ten Count
    Fulgore defeats St. John Ackland
    Marshall Law defeats Kano

    Group C

    Killik and Eddie Gordo tie
    Dan defeats May
    Sagat defeats Cinder
    Vega defeats Pierre Matiss

    Let's keep going. Group E and G are up next.

    Group E

    Tiger Jackson vs Sabrewulf
    Noel Vermillion vs Shaq
    Ken vs Bones
    Cyrax vs Yuki Hashimoto

    Group G

    Lili vs Heihachi
    Lei vs Kitana
    Noob Saibat vs Politank-Z
    Hanzo Hattori vs Riptor

    By the way, I will do a points update after this round concludes, so you can keep track of who is ranked where.

    Let the battles begin.
     
    #102
  3. spartan317

    spartan317 Rookie

    Joined:
    Dec 6, 2005
    Messages:
    596
    Likes Received:
    0
    Sabrewulf
    Shaq
    Ken
    Cyrax

    Heihachi
    Kitana
    Noob
    Hanzo
     
    #103
  4. HK-47

    HK-47 Rookie

    Joined:
    Jun 27, 2007
    Messages:
    3,441
    Likes Received:
    0
    The exact opposite of Spartan.

    Tiger
    Noel
    Bones
    Yuki

    Lili
    Lei
    Politank-Z
    Riptor
     
    #104
  5. Bretimus_v2

    Bretimus_v2 So tired.

    Joined:
    Jan 30, 2009
    Messages:
    10,980
    Likes Received:
    15
    Tiger Jackson
    Shaq
    Ken
    Cyrax

    Heihachi
    Lei
    Noob Saibat
    Hanzo Hattori
     
    #105
  6. Tyrranis

    Tyrranis Veteran

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    2,363
    Likes Received:
    1
    Sabrewulf
    Noel
    Ken
    Cyrax

    Lili
    Lei
    Noob Saibot
    Hanzo
     
    #106
  7. WickedLiquid

    WickedLiquid Regular

    Joined:
    Mar 18, 2009
    Messages:
    7,746
    Likes Received:
    0
    Sabrewulf
    Shaq
    Ken
    Cyrax

    Heihachi
    Kitana
    Noob Saibat
    Riptor
     
    #107
  8. LinksOcarina

    LinksOcarina Rookie

    Joined:
    Nov 8, 2005
    Messages:
    12,038
    Likes Received:
    0
    Allrighty!

    Group E

    Sabrewulf defeats Tiger Jackson
    Shaq defeats Noel Vermilion
    Ken defeats Bones
    Cyrax defeats Yuki

    Group G

    Heihachi defeats Lili
    Lei defeats Kitana
    Noob Saibot defeats Politank-Z
    Hanzo Hattori defeats Riptor

    Next up, Groups B and D

    Group B

    Armor King vs Gene
    B. Orchid vs Chairperson
    Jam K. vs Galford D. Weller
    Kung Lao vs Guile

    Group D

    Sol Badguy vs Kasumi
    Bad Mr. Frosty vs Hitomi
    Mike Haggar vs Juri
    Yoshimitsu vs Haromaru

    Let the voting begin!
     
    #108
  9. WickedLiquid

    WickedLiquid Regular

    Joined:
    Mar 18, 2009
    Messages:
    7,746
    Likes Received:
    0
    Armor King
    Chairperson
    Jam K.
    Guile


    Kasumi
    Bad Mr. Frosty
    Mike Haggar
    Yoshimitsu
     
    #109
  10. Tyrranis

    Tyrranis Veteran

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    2,363
    Likes Received:
    1
    Gene
    B. Orchid
    Jam Kuradoberi
    Guile

    Sol Badguy
    Hitomi
    Mike Haggar
    Yoshimitsu
     
    #110
  11. HK-47

    HK-47 Rookie

    Joined:
    Jun 27, 2007
    Messages:
    3,441
    Likes Received:
    0
    Gene
    Chairperson
    Jam
    Guile

    Kasumi
    Hitomi
    Mike
    Haromaru
     
    #111
  12. LinksOcarina

    LinksOcarina Rookie

    Joined:
    Nov 8, 2005
    Messages:
    12,038
    Likes Received:
    0
    Round results!

    Group B

    Gene defeats Armor King
    Chairperson defeats B. Orchid
    Jam K defeats Galford D. Weller
    Guile defeats Kung Lao

    Group D

    Kasumi defeats Sol Badguy
    Hitomi defeats Bad Mr. Frosty
    Mike Haggar defeats Juri
    Yoshimitsu defeats Haromaru

    Final two groups for round two

    Group F

    Ky Kiske vs Dudley
    Gen Fu vs Bonne Jenet
    Sett Ra vs Demien Reiss
    J-P (Black) Polaraneff vs Sub-Zero

    Group H

    Spinal vs Nakoruru
    Chun-Li vs Glacius
    Mokujin vs Cammy
    Clark vs Heidern

    Let the battles begin!
     
    #112
  13. Tyrranis

    Tyrranis Veteran

    Joined:
    Nov 10, 2005
    Messages:
    2,363
    Likes Received:
    1
    Ky Kiske
    Bonne Jenet
    Sett Ra
    Sub-Zero

    Spinal
    Chun-Li
    Cammy
    Clark
     
    #113
  14. HK-47

    HK-47 Rookie

    Joined:
    Jun 27, 2007
    Messages:
    3,441
    Likes Received:
    0
    Aww... nearly had all of mine right.

    Dudley
    Bonne Jenet
    Sett Ra
    J-P (Black) Polaraneff

    Nakoruru
    Glacius
    Cammy
    Heidern
     
    #114
  15. Wes

    Wes Rookie

    Joined:
    Nov 1, 2005
    Messages:
    2,746
    Likes Received:
    0
    Dudley
    Bonne Jenet
    Demien Reiss
    Sub-Zero

    Spinal
    Chun-Li
    Cammy
    Heidern
     
    #115
  16. Affen

    Affen Rookie

    Joined:
    Sep 19, 2008
    Messages:
    2,058
    Likes Received:
    0
    Dudley
    Gen Fu
    Sett Ra
    Sub-Zero


    Spinal
    Chun-Li
    Cammy
    Heidern
     
    #116
  17. Bretimus_v2

    Bretimus_v2 So tired.

    Joined:
    Jan 30, 2009
    Messages:
    10,980
    Likes Received:
    15
    Dudley
    Gen Fu vs
    Sett Ra
    Sub-Zero


    Spinal
    Chun-Li
    Mokujin
    Clark
     
    #117
  18. WickedLiquid

    WickedLiquid Regular

    Joined:
    Mar 18, 2009
    Messages:
    7,746
    Likes Received:
    0
    Dudley
    Abstain
    Abstain
    Sub-Zero


    Spinal
    Chun-Li
    Cammy
    Abstain
     
    #118
  19. spartan317

    spartan317 Rookie

    Joined:
    Dec 6, 2005
    Messages:
    596
    Likes Received:
    0
    Kiske
    genn fu
    Sett Ra
    Sub-Zero

    Spinal
    Chun-Li
    Cammy
    Clark
     
    #119
  20. LinksOcarina

    LinksOcarina Rookie

    Joined:
    Nov 8, 2005
    Messages:
    12,038
    Likes Received:
    0
    Ok. Results are in.

    For Group F...

    Dudley defeated Ky Kiske
    Bonne and Gen tied
    Setta Ra defeated Demien
    Sub-Zero defeated Polaranoff

    Group H

    Spinal defeated Nakoruru
    Chun-Li defeated Glacius
    Cammy defeated Mokujin
    Clark and Heidern tied

    Now I said I would post standings after two rounds. So far its still early but some brackets look a bit more clear-cut regarding who gets in and who doesn't, so this may become interesting down the road..

    Here are the current standings by bracket. Note that the italicized names refer to who would advance in each group at this time (ties have not been calculated yet, which will be done by amount of votes for in case of a tie between two or more fighters.) Each group has at least two fighters undefeated, and one fighter winless. Suffice to say, the action is only going to heat up from here.

    Group A

    Marshall Law-10
    Zangief- 10
    Ryu-8
    Fulgore- 8

    Smoke- 6
    Kano - 2
    St. John Ackland- 2
    Ten Count- 2

    Group B

    Guile- 10
    Jam K- 10

    Armor King- 6
    Chairperson- 6
    Gene - 6
    Kung Lao- 6
    B. Orchid- 2
    Galford D. Weller- 2

    Group C

    Vega- 10
    Sagat- 10
    Eddie Gordo- 8

    Cinder- 6
    Dan Hibiki- 6
    Kilik - 4
    Pierre Matiss- 2
    May- 2

    Group D

    Hitomi- 10
    Yoshimitsu- 10

    Mike Haggar- 6
    Sol Badguy- 6
    Kasumi - 6
    Juri - 4
    Haromaru- 4
    Bad Mr. Frosty- 2

    Group E

    Shaq- 10
    Sabrewulf- 10
    Ken- 10

    Cyrax- 6
    Tiger Jackson- 6
    Bones- 2
    Yuki Hashimoto- 2
    Noel Vermillion- 2

    Group F

    Sett Ra- 10
    Dudley- 10
    Sub-Zero- 10
    Ky Kiske- 6

    Bonne Jenet- 4
    Gen Fu- 4
    Poalareff- 2
    Demien Reis- 2

    Group G

    Heihachi- 10
    Hanzo Hattori- 10

    Lili - 6
    Lei- 6
    Kitana- 6
    Noob Saibat- 6
    Politank-Z - 2
    Riptor- 2

    Group H

    Chun-Li-10
    Cammy- 10
    Spinal- 8
    Clark- 6

    Mokujin- 4
    Heidern- 4
    Glacius - 4
    Nakoruru- 2

    So in lieu of the thanksgiving weekend, the next round will take four groups and will go until Sunday. Your matches are as follows.

    Group H

    Spinal vs Cammy
    Chun-Li vs Clark
    Heidern vs Mokujin
    Glacius vs Nakoruru

    Group G

    Lili vs Kitana
    Heihachi vs Noob Saibot
    Lei vs Hanzo Hattori
    Riptor vs Politank-Z

    Group F

    Ky Kiske vs Sett Ra
    Gen Fu vs Demien Reis
    Dudley vs Sub-Zero
    J-P (Black) Poalareff vs Bonne Jenet

    Group E

    Tiger Jackson vs Ken
    Noel Vermilion vs Yuki Hashimoto
    Cyrax vs Shaq
    Bones vs Sabrewulf

    I hope you guys are enjoying this by the way. And happy thanksgiving!
     
    #120
Thread Status:
Not open for further replies.

Share This Page

  1. This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
    By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.
    Dismiss Notice